Polipy nosa mogą zostać usunięte zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym podczas zabiegu operacyjnego (tzw. polipektomii). Obecnie polipectomię wykonuje się jako pierwszy - udrażniający nos- etap leczenia, przy masywnym rozroście polipów gdy rozpoznanie zostanie postawione zbyt późno. Jako zabieg, który można wykonać w znieczuleniu miejscowym, jest też polecany przy p/wskazaniach do znieczulenia ogólnego. Współcześnie „złotym standardem”, czyli postępowaniem z wyboru w przypadku postawienia rozpoznania polipów nosa i zatok przynosowych, jest tzw. funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (skrót – FESS), która jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i po poszerzeniu diagnostyki o TK zatok.
Polipy usunięte w czasie zabiegu zostają wysłane do badania hist-pat, ze względu na konieczność wykluczenia zmian o podłożu nowotworowym.
Czas trwania zabiegu 15-30 min
Po zabiegu do nosa zakładane są specjalne opatrunki lub tamponada przednia, która usuwana jest po 12-24 godzinach. Następnie lekarz zleca płukanie nosa, sterydy donosowe, a w szczególnych przypadkach także doustnie, leki przeciwalergiczne, nawilżanie i natłuszczanie nosa. W celu uniknięcia nawrotów konieczne jest eliminacja alergenu ze środowiska i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza.