ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE I FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA


Wraz z upływem lat proces starzenia skóry naturalnie postępuje: następuje spowolnienie odnowy komórek, utraty gęstości i jędrności skóry, zmiany kolorytu i nawodnieniaosocze skóry. Na szczęście proces ten możemy odwrócić za pomocą naturalnych zabiegów z użyciem terapii osocza bogatopłytkowego, fibryny bogatopłytkowej lub obu tych preparatów jednocześnie. Czym są te zabiegi i czy warto je wykonać?

Osocze (PRP) i fibryna (I-PRF)- czym się różnią?

PRP (Platelet Rich Plasma) i I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin) to krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. Stanowią koncentraty płytkowe mające szereg czynników przyspieszających angiogenezę, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych i budowę nowych komórek. Preparaty te doskonale sprawdzają się w ramach zabiegów regeneracji i rewitalizacji skóry oraz w celu opóźnienia procesu jej starzenia.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat osocze1pozyskiwany z krwi pacjenta, który  jak sama nazwa wskazuje, jest bogaty w płytki krwi. Podany w postaci iniekcji śródskórnych, uwalnia natychmiast duże stężenia czynników wzrostu, które  wspomagają namnażanie komórek macierzystych i pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Osocze bogatopłytkowe -zabieg nazywany wampirzym liftingiem, cieszy się rosnącą popularnością, gdyż w naturalny sposób przyśpiesza proces  naprawy i regeneracji skóry, powodując jej szybkie napięcie, zagęszczenie, wyrównanie  kolorytu, a przez to odmłodzenie. Przynosi też bardzo dobre efekty przy problemach z wypadaniem włosów i łysieniem.

Fibryna bogatopłytkowa (PRF) natomiast różni się składem od osocza bogatopłytkowego. Jest koncentratem płytek krwi, leukocytów, fibryny oraz komórek macierzystych i czynników wzrostu. Przez to, że proces odwirowywania krwi jest inny- wolniejszy  -odseparowujemy frakcję, która znacząco różni się od PRP formą, składem komórkowym oraz długością uwalniania czynników wzrostu do tkanki. Fibryna sprawia, że po podaniu do tkanek substancja staje się trójwymiarowa, a w jej przestrzeni umiejscowione są płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste. Taka usieciowana budowa preparatu powoduje, że te same płytki krwi, które również są zawarte w osoczu bogatopłytkowym, tutaj uwalniają czynniki wzrostu znacznie wolniej. Dzięki temu efekty terapeutyczne są lepsze i dłużej się utrzymują. Fibryna znajduje zastosowanie w przypadku głębszych zmarszczek, blizn i zapadniętej skóry, jest też polecana do regeneracji skóry pod oczami.

Warto wiedzieć, że coraz częściej w gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się zabieg z użyciem obydwu preparatów, co pozwala na kompleksową regenerację skóry.

Najczęstsze zastosowania PRP i PRF

• nawilżenie skóry i poprawa jej napięcia

• poprawa ukrwienia skóry

• profilaktyka starzenia się skóry twarzy, dekoltu i grzbietów dłoni

• rewitalizacja skóry z oznakami starzenia –drobne i głębokie zmarszczki, zmniejszona gęstość skóry

• rewitalizacja skóry zmęczonej, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku

• redukcja różnego rodzaju blizn

• po zabiegach estetycznych laserowych  w celu regeneracji skóry i przyspieszenia procesu gojenia

• łysienie typu męskiego

• ginekologia estetyczna (zabiegu O – SHOT, rewitalizacja okolic intymnych)

osocze2Jak wygląda zabieg osoczem bogatopłytkowym z fibryną?

Zarówno zabieg osocza bogatopłytkowego jak i fibryny bogatopłytkowej poprzedzony jest konsultacją lekarską. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadza z pacjentem wywiad i sprawdza czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, a następnie ustala przebieg terapii. Po pobraniu odpowiedniej ilości krwi (1-4 probówek) i w zależności od rodzaju frakcji, jaką lekarz chce uzyskać, odwirowuje krew w specjalistycznej wirówce wg precyzyjnie określonego protokołu.

Po kilku minutach rozpoczyna się główny etap zabiegu, czyli podanie pozyskanego osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej iniekcyjnie do tkanek miękkich wymagających regeneracji. Zabieg przeprowadzany jest znieczuleniu miejscowym przy pomocy kremu znieczulającego.

Tuż po zabiegu mogą być widoczne malutkie liczne uwypuklenia przypominające kropelkę wody umieszczoną pod skórą. Ślady te ustąpią stopniowo w ciągu kilku godzin od zabiegu. W wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego może pojawić się siniak utrzymujący się około 5-10 dni.

Efekt wolumetryczny po podaniu fibryny bogatopłytkowej widoczny jest już po pierwszym zabiegu i utrzymuje się około 3-4 tygodni, natomiast efekty  w postaci poprawy napięcia i elastyczności skóry widoczne są po około 2 -4 tygodniach. Jednak dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii minimum 3 zabiegów w odstępie 3 tygodniowym

Rekomenduje się również zabiegi przypominające co 6 miesięcy.osocze4

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu przez 6 godzin  nie dotykać obszarów poddanych zabiegowi,  przez okres 2 tygodni należy unikać opalania i sauny, stosować ochronę p/słoneczną, należy pić co najmniej 2 l wody, unikać leków przeciwzapalnych, antyhistaminowych i sterydowych, zabiegów złuszczających i z zastosowaniem peelingów chemicznych oraz unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez 2-3 dni po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegów:

• choroby krwi

• choroby nowotworowe

• leczenie antykoagulantami

• stany zapalne skóry

• zaburzenia psychiczne

• ciąża i karmienie piersi

• antybiotykoterapia obecna lub przebyta w niedalekiej przeszłości

• ciężka infekcja

Ginekologia estetyczna

Osocze bogatopłytkowe i fibrynabogatopłytkowa wykorzystywana jest również w ginekologii estetycznej do tajemniczo brzmiącego zabiegu O – SHOT. To skrót od Orgasm-Shot, a więc zabieg ten jest polecany kobietom, które nie są wstanie osiągnąć orgazmu w trakcie zbliżenia seksualnego. Okazuje się, że punk G, czyli szorstkie zgrubienie na przedniej części ściany pochwy, 2-3 cm od wejścia do niej, nie u wszystkich kobiet jest tak samo rozwinięty.

Niektóre kobiety mają to miejsce rozbudowane, a niektóre nie, albo jest ono zupełnie gładkie, jak każdy inny rejon pochwy. Metoda O-SHOT to zabieg, który uwrażliwia kobiecie miejsca intymne oraz poprawia ich stymulację. Zabieg wpływa na wzrost intensywności doznań czuciowych i ich przewodnictwo, ułatwia osiągnięcia orgazmu łechtaczkowego i pochwowego oraz przez to zwiększa popęd seksualny. Pacjentki odczuwają różnicę w kontaktach seksualnych średnio po upływie trzech tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Inne działania zabiegu O-SHOT to zmniejszenie bólu podczas stosunków. Mimo iż, zabieg jest odpowiedni dla wszystkich dorosłych kobiet, to szczególnie jego działanie docenią Panie z osłabieniem doznań poporodowych lub w okresie okołomenopauzalnym. Poprawia ukrwienie i unerwienie okolic erogennych.

Lekarz prowadzący:
Urszula Wojciechowska Pawlik1
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności