ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

VIDEOOCENA NOSOGARDŁA - ENTviewer

W naszym gabinecie dysponujemy nowoczesnym urządzeniem diagnostycznym ENTviewer, które umożliwia przeprowadzenie bezbolesnych badań: gardła, krtani, fałdów głosowych i gardła środkowego. ENTviewer jest urządzeniem elektroniczno-optycznym. Składa się ze szpatułki wyposażonej w kamerę wideo, wideootoskopu oraz bazy służącej do odbioru sygnału. Szpatułka laryngologiczna – kamera o niewielkich rozmiarach (matryca 1/12”) umieszczona jest na końcu szpatułki i pozwala na rejestrację obrazu z rozdzielczością ok. 640×480 pikseli. Obiektyw kamerki osłonięty jest szafirowym szkiełkiem oraz stalową ramą szpatułki. Obraz video ze szpatułki przesyłany do bazy jest bezprzewodowo drogą radiową. Badanie za pomocą ENT viewer jest szybkie i niebolesne i przypomina bardzo badanie zwykła szpatułką laryngologiczną. Stąd też bez problemu możemy zbadać jamę nosowo-gardłową – miejsce przerostu migdałka gardłowego (niewidoczną w normalnym badaniu) i krtani nawet u małych dzieci. Co ważne w większości przypadków nie wymaga znieczulenia, a przebieg badania i jego zapis możemy obserwować na monitorze.


Funkcja stroboskopii, w która wyposażony jest nasze urządzenie pozwala nam na dokładną ocenę krtani – stanu napięcia strun głosowych, ich ruchomości, różnicowanie zaburzeń czynnościowych i organicznych i wykrycie nawet bardzo małych, niewidocznych lusterkiem zmian podejrzanych o nowotwór.
Za pomocą ENT-viewer pomocą możemy ocenić:

  • nosogardło wraz z migdałkiem gardłowym w videorynoskopii tylnej,
  • krtań w videolaryngoskopii,
  • fałdy głosowe w videolaryngostroboskopii,
  • gardło środkowego i dolne w videofaryngoskopii.

Nasofaryngo fiberoskopia to badanie nosogardła przy pomocy endoskopu giętkiego. Wskazane jest przede wszystkim u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdałek). Objawami przerostu są: niedrożność nosa, chrapanie, bezdechy w czasie snu, niedosłuch, mowa nosowa, uporczywe katary. U dorosłych endoskopia nosogardła jest niezbędnym elementem diagnostyki raka nosogardła, którego objawami mogą być: guz szyi, jednostronny niedosłuch, krwawienia z nosa, nosa, ból ucha, podwójne widzenie.

Endoskopia krtani i gardła dolnego wskazana jest u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym. Sytuacja taka może być spowodowana swoistą budową anatomiczną lub wygórowanym odruchem wymiotnym.

Przygotowanie i przebieg badania:

Nasofaryngofiberoskopia nie wymaga szczególnego przygotowywania ze strony pacjenta. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego lub w pozycji leżącej. Badanie jest bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Niemniej jednak u dzieci oraz osób dorosłych z wygórowanym odruchem wymiotnym i szczególnie wrażliwych można znieczulić powierzchownie błonę śluzową nosa i gardła Lidokainą w spray ‘u.

Badanie przeprowadzane jest przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii i zazwyczaj trwa kilka minut.

Jakie informacje uzyskujemy dzięki badaniu?

Nasofaryngofiberoskopia umożliwia obejrzenie wszystkich okolic górnych dróg oddechowych i szczegółową ocenę ewentualnych zmian w ich obrębie. Jest to badanie o wiele dokładniejsze od badania radiologicznego i pozwala na wyeliminowanie konieczności napromieniania pacjenta, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

ENT viewer

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności