ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

LIPOTRANSFER (LIPOLIFILLING)

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest problemem dotykającym wiele osób i często bywa przyczyną kompleksów. Obecnie medycyna estetyczna potrafi wykorzystać nadmiar tłuszczu jako naturalnego wypełniacza do redukcji zmarszczek , odmłodzenia skóry lub volumetrii okolic twarzy i ciała.

Co to jest lipotransfer? Na czym polega zabieg?
Lipotransfer (inaczej: lipofilling) to zabieg, który polega na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej, z obszarów, gdzie go jest wystarczająco dużo, a następnie podaniu jej w wybrane obszary ciała, które wymagają korekcji.
Własny tłuszcz pacjenta jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów wykorzystywanych do modelowania ciała oraz wypełniania ubytków. Ponadto, uzyskany w wyniku obróbki koncentrat tłuszczowy, zawiera cenne komórki macierzyste, które działają regenerująco na okoliczną tkankę skórną.

Tłuszcz jest pobieany najczęściej z okolicy brzucha, lędźwi lub ud, następnie jest on oczyszczany m.in. z nadmiaru płynów (musi pozostać jedynie czysty tłuszcz) i tak przygotowany zostaje podany w wybrane miejsce, a są to najczęściej piersi, pośladki i twarz, szyja, dłonie.
Lipotransfer jest więc metodą jednoczesnego modelowania i wyszczuplania sylwetki ciała , jak też redukcji oznak starzenia poprzez wypełnienie zmarszczek, ubytków tkanek i poprawę kondycji skóry za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej.

Wskazania do zabiegu:

 I. Twarz, szyja dekolt:

 • ubytki objętości policzków,
 • utrata owalu twarzy,
 • fałdy nosowo-wargowe i dolina łez,
 • blizny zanikowe (pooparzeniowe, potrądzikowe),
 • blizny pooperacyjne,
 • wiotkość skóry,
 • korekta kształtu ust,
 • asymetria twarzy.

 II. Ciało:

 • powiększanie piersi,
 • asymetria piersi,
 • odbudowa naturalnej tkanki po usunięciu implantów,
 • rekonstrukcja piersi po mastektomii,
 • powiększanie i unoszenie pośladków,
 • wiotkość skóry dłoni,
 • ubytki skórne, nierówności i blizny,
 • modelowanie sylwetki (pośladki, łydki, ramiona)

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża I karmienie piersią,
 • czynny proces onkologiczny,
 • poważne zaburzenia psychiczne,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi lub pobieranie leków zmniejszających krzepliwości krwi,
 • niska waga ciała uniemożliwiająca pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej,
 • palenie papierosów,
 • aktywne stany zapalne w obrębie skóry I tkanki podskórnej,
 • znaczna niewydolność wątroby lub nerek

Przebieg zabiegu w Klinice Medest:
Zabieg lipofilingu odbywa się w znieczuleniu miejscowym I przebiega w kilku etapach, ale cała procedura zabiegowa odbywa się w ciągu jednego dnia I zazwyczaj trwa od 2 do 4 godzin.
Najpierw obszar, który ma być poddany liposukcji jest ostrzyknięty specjalnym roztworem znieczulającym który jednocześnie przygotowuje tkankę tłuszczową do pobrania.
Następnie, przy pomocy specjalnych kaniul, tkanka tłuszczowa zostaje pobrana z miejsc, gdzie występuje jej nadmiar. Zwykle jest to brzuch, biodra lub uda.
W kolejnym etapie materiał tłuszczowy zostanie poddany oczyszczeniu , tak aby w rezultacie uzyskać koncentrat zawierający tylko młode, pełnowartościowe komórki tłuszczowe oraz mezenchymalne komórki macierzyste.
Tak przygotowany materiał , który stanowi naturalny, autogenny wypełniacz, zostaje przeszczepiony bezpośrednio w miejsce docelowe, czyli obszary które wymagają odmłodzenia(twarz, szyja, dłonie), ukrycia asymetrii ( blizny, deformacje pourazowe), powiększenia ( piersi, pośladki, łydki) lub po prostu rewitalizacji. Komórki macierzyste uzyskane z tkanki tłuszczowej mogą się różncować w komórki o różnych funkcjach np mięśniowe, komórki chrząstki , kości, tłuszczu ( stąd szerokie wykorzystanie komórek macierzystych, także w ortopedii, neurologii, okulistyce) a jednocześnie posiadają zdolność nieograniczonej liczby podziałów (samoodnawiania) i aktywowania procesów naprawczych w obrębie tkanek.

Po zabiegu:
Po zabiegu zawsze dochodzi do pewnego obrzęku i zasinień, gdyż tkankę tłuszczową pobiera się (aspiruje) i wstrzykuje w miejsce korygowane kaniulą średnicy 2-3 mm (chroniąc w ten sposób przeszczepiane komórki). Przeciętny okres rekonwalescencji wynosi od 7 do 14 dni, rzadko dłużej niż 2 tygodnie. W celu skrócenia okresu rekonwalescencji zaleca się chłodne (nie lodowate) okłady w miejscu podania tkanki tłuszczowej przez pierwsze 2-3 dni – ograniczają one bolesność i obrzęk. Miejsca skąd pobrano tkankę tłuszczową powinny być zaopatrzone opatrunkiem uciskowym.
Wbrew powszechnej opinii obszarów poddanych zabiegowi nie należy masować ani nadmiernie schładzać czy przegrzewać. Przeszczepione komórki należy chronić przed urazami mechanicznymi oraz zapewnić komfort cieplny szczególnie przez pierwsze 72 h.
Przez około 2 tygonie po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, pływania w basenie, sauny.

Efekty zabiegu:
Pierwsze efekty w postaci wypełnienia, zmiany kształtu, odbudowy ubytków oraz odnowy i wygładzenia skóry, widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Tłuszcz jest jednak materiałem ulegającym naturalnej absorpcji, dlatego efekt widoczny w dniu zabiegu, w kolejnych miesiącach ulegnie osłabieniu. To, jaka część przeszczepionego materiału zostanie wchłonięta, zależy od indywidualnych predyspozycji, I stylu życia ( palenie papierosów, treningi fizyczne)- średnio przeżywa ok 40% komórek tłuszczowych . Stabilizacja następuje po ok 4 tyg, a procesy naprawy tkanek trwają przez wiele miesięcy. Dla optymalnego wyniku zabieg należy wykonać dwu- lub trzykrotnie w odstępach 6-12 miesięcy. Zapewnia to spektakularną i naturalnie wyglądającą zmianę kształtu, objętości i jakości skóry leczonego obszaru ciała.

Zalety i wady lipotransferu:

 1. Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej stanowi naturalną i bezpieczną alternatywę dla sztucznych implantów i wypełniaczy. Lipotransfer polecany jest więc szczególnie alergikom, gdyż nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, ani odrzucenia przeszczepianej tkanki.
 2. Możliwość uzyskania jednocześnie efektu modelowania sylwetki poprzez redukcję tkanki tłuszczowej z miejsc biorczych (osoba z nadmiarem tkanki tłuszczowej pozbywa się jej z niechcianych miejsc) z równoczasowym efektem wypełnienia /odmłodzenia obszarów biorczych.
 3. Przeszczepiona tkanka powoduje również odżywienie i rewitalizację skóry w miejscu przeszczepienia.
 4. Możliwość uzyskania w czasie jednego zabiegu nawet do 20 ml autologicznego wypełniacza- dla porównania wypełniacze zewnętrzne, na bazie kwasu hialuronowego najczęściej są pakowane w 1-3 ml strzykawki.
 5. Zabieg lipotransferu nie jest możliwy do przeprowadzenia u bardzo szczupłych osób- brak miejsc dawczych.
 6. Gojenie po zabiegu dotyczy dwóch obszarów- okolic dawczych I biorczych (przy zastosowaniu wypełniaczy gotowych gojenie dotyczy tylko miejsc wypełnianych).
 7. W ciągu pierwszych dwóch dni po zabiegu rozwija się obrzęk okolic dawczych, który ustępuje najczęściej do 2 tygodni po zabiegu.
 8. Po zabiegu należy stosować opatrunek uciskowy miejsc dawczych.
 9. Duża część przeszczepionego tłuszczu w ciągu 1-3 m-cy obumiera, ale ta co przeżyje ( ok 40 %) daje trwały efekt wypełnienia.
 10. U osób palących papierosy lub intensywnie uprawiających sport efekt przeżycia własnej tkanki tłuszczowej jest znacznie mniejszy.
 11. Dla uzyskania optymalnego rezultatu, zabieg należy powtórzyć 2-3 razy w odstępie 6-12 miesięcy. Ostateczny efekt wypełnienia jest trwały.

Lekarz prowadzący:
Urszula Wojciechowska Pawlik1
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności