Plazma, czyli czwarty stan skupienia. Plazma to zjonizowany gaz zawierający w przybliżeniu takie same ilości ładunków dodatnich i ujemnych. Ze względu na specyficzne właściwości nazywana czwartym – obok cieczy, gazu i materii stałej – stanem skupienia.
Plazma w medycynie estetycznej
Wraz z postępem technologicznym przyszedł czas na wykorzystanie zjawiska plazmy w medycynie estetycznej do poprawiania urody. Oddziaływanie plazmy na tkankę powoduje sublimację. To fizyczny termin opisujący bezpośrednie przejście stanu stałego do gazowego. Zabiegi wykorzystujące plazmę mogą pomóc w bezinwazyjnym odmładzaniu okolic, na których bardzo ciężko jest uzyskać dobre efekty metodami innymi, niż operacja – np. na powiekach.
W Klinice Medest wykorzystujemy do zabiegów generator zimnej plazmy, która jest alternatywą dla lasera, CO2. Urządzenie wykorzystywane w klinice to jedyne urządzenie medyczne, kontrolujące strumień plazmy oraz posiadające możliwość regulacji wiązki w trybie pulsacyjnym lub ciągłym.
Urządzenia Plasmage nie powoduje stanu zapalnego otaczających tkanek, ani krwawienia, gdyż w przeciwieństwie do wykorzystywanych w wielu salonach kosmetycznych iskrowników elektrycznych, Plasmage generuje zimna plazmę.
Wskazania do zabiegu:
- blefaroplastyka (redukcja nadmiaru skóry powiek),
- blizny po trądzikowe,
- blizny pooperacyjne, rozstępy,
- aktywny trądzik,
- przebarwienia,
- płytkie zmarszczki,
- włókniaki,
- brodawki.
Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem urządzenia Plasmage:
- padaczka,
- ciąża i karmienie piersią,
- obecność metalowych protez stawów w ciele,
- rozrusznik serca.
Przebieg zabiegu z wykorzystaniem plazmy
Zabiegi z wykorzystaniem plazmy nie wymagają od pacjentów specjalnych przygotowań. Sam zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu plazmą igła nie dotyka skóry pacjenta. Lekarz trzyma urządzenie tak, by igła znajdowała się w niewielkiej odległości od miejsca poddawanego zabiegowi.
Wytwarzany w aparacie strumień plazmy działa punktowo. Wskutek wysokiej temperatury w miejscu oddziaływania plazmy tworzą się niewielkie strupki, które muszą same odpaść – trwa to około tygodnia. Gdy odpadną, skóra pod nimi może być zaczerwieniona – trzeba o nią dbać w sposób zalecony przez lekarza, i chronić przed promieniami słonecznymi, by nie pojawiły się przebarwienia.