Leczenie nadpotliwości okolic dołów pachowych, skóry dłoni i stóp. Ocenia się, że nawet 1 % populacji cierpi na jedną z odmian nadmiernej potliwości. Ludzkie gruczoły potowe wydzielają 600-900ml potu na dobę. To zjawisko służy termoregulacji organizmu i jest pożądane. Jeśli produkcja potu jest większa mówimy o nadpotliwości.
Ilość wydzielanego potu determinowana jest przez:
- czynniki hormonalne,
- dietę,
- stan zdrowia,
- warunki klimatyczne,
- wiek, stan emocjonalny,
- wysiłek fizyczny,
- temperaturę.
Miejscowa, nadmierna potliwość dotyczy głównie dłoni, stóp i w około 30 – 40 % przypadków pach. Rzadziej obejmuje również skórę twarzy i głowy. Stanowi ona zrozumiały problem dla pacjentów i realną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Po wykluczeniu takich przyczyn nadpotliwości jak: nadczynność tarczycy, choroby nerek, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, otyłość, palenie papierosów, możemy przypuszczać, iż źródłem nadmiernego wydzielania potu jest nadaktywność gruczołów potowych.
Najskuteczniejszą metodą jest wówczas podanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na ostrzykiwaniu leczonych okolic cieniutką igłą przy użyciu niewielkich ilości toksyny botulinowej. To powoduje czasową blokadę działania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe i hamuje wydzielanie się potu.
Efekt zabiegu jest zauważalny od 1 do 7 dni po zabiegu i utrzymuje się nieprzerwanie przez kilka miesięcy do jednego roku.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża i karmienie piersią,
- miastemia, miopatie,
- terapia aminoglikozydowa.