ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

SCULPTRA

Czym jest Sculptra?

Sculptra to certyfikowany i przebadany klinicznie preparat kwasu polimlekowego ( PLLA), stosowany w medycynie estetycznej od 1999 roku, początkowo w postaci nici chirurgicznych i implantów, a od 2009 także w korekcji bruzd, zmarszczek i zwiększenia objętości zapadniętych obszarów  twarzy. Kwas polimlekowy to biostymulator tkankowy, którego odmładzające działanie polega na pobudzaniu komórek skóry do produkcji kolagenu, poprzez kontrolowaną odpowiedź zapalną. Bezpośrednim efektem działania PLLA jest przywrócenie utraconej z wiekiem objętości i sprężystości skóry i w efekcie także wygładzenie bruzd i zmarszczek. Po zabiegu rysy twarzy są pełniejsze, a twarz wygląda młodziej. PLLA Jest substancją całkowicie wchłanianą, biokompatybilną i biodegradowalną

 sculptra

Dlaczego kolagen jest tak ważny dla skóry, gdy się starzejemy?

Kolagen to białko o włóknistej budowie znajdujące się w głębokich warstwach skóry właściwej, nadaje jej strukturę i wspiera działanie elastyny oraz kwasu hialuronowego (HA). Pomaga utrzymać kształt skóry, a jednocześnie zapewnia jej gładkość i nawilżenie. Prawidłowy poziom produkcji kolagenu pozwala zachować bardziej młodzieńczy wygląd skóry. Utrata kolagenu spowodowana wiekiem osłabia wewnętrzną strukturę skóry, zmniejszając jej zdolność do zachowania elastyczności i nawilżenia. Po 30 r.ż. roczna utrata kolagenu wynosi nawet ok 1 %.

Przebieg zabiegu:

Zabieg może być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanych i odpowiednio przeszkolonych lekarzy. Zawsze powinien być poprzedzony konsultacją lekarską z oceną wskazań, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i szczegółów zabiegu i zaleceń pozabiegowych.

Przed zabiegiem wykonywana jest dokumentacja fotograficzna, która pozwala na lepszą ocenę efektów.

Dla pełnego komfortu pacjenta na pół godziny przed zabiegiem na skórę nakładany jest krem znieczulający.

Sam zabieg polega na podawaniu do tkanek małych objętości preparatu za pomocą igły lub kniuli i trwa około 15 minut.

Iniekcje podawane są do głębokich warstw skóry właściwej lub do tkanki podskórnej. Cząsteczki kwasu polimlekowego utrzymują się w tkankach do 9 miesięcy i przez ten czas wywołują kontrolowaną odpowiedź immunologiczną stymulując fibroblasty (rodzaj komórek skóry) do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych.

Kwas polimlekowy jest stopniowo rozkładana przez organizm i przekształcana do kwasu mlekowego, dwutlenku węgla i wody, dlatego po upłynięciu 9 miesięcy jej cząsteczki całkowicie zanikają.

Bezpośrednio po lekarz wykonuje masaż okolic poddanych zabiegowi w celu lepszego rozprowadzenia preparatu oraz przeszkolenia pacjenta, w jaki sposób będzie miał on wykonywać taki masaż samodzielnie przez kolejne 5 dni.

Najczęściej w celu uzyskania optymalnych rezultatów wykonuje się 2 lub 3 zabiegi w odstępie 6 tygodni, ale efekt można obserwować już po jednym zabiegu. Liczba zabiegów zależy od indywidualnych wskazań, które różnią się u poszczególnych pacjentów.

 scuptra schemat

Czy po zabiegu występuje odczyn?

Bezpośrednio po zabiegu może być obecny niewielki obrzęk, nierówności oraz zasinienia związane z krwiakami po wkłuciach. Objawy te maja charakter przemijający i ustępują w ciągu kilku dni.

W przypadku zasinień po upływie 24 godzin po zabiegu można zastosować makijaż korygujący.

Efekty zabiegu

Efektem działania zabiegu z użyciem kwasu polimlekowego jest wzrost zawartości kolagenu w skórze. Przekłada się to na jej sprężystość i młodszy wygląd. Zwiększa się całkowita grubość skóry, wypełniają się bruzdy i zmarszczki, a twarz odzyskuje utraconą z wiekiem objętość.

Proces tworzenia nowego kolagenu dokonuje się stopniowo na przestrzeni wielu tygodni, dlatego bezpośrednio po zabiegu nie obserwujemy efektu nagłej zmiany wyglądu. Wyraźny rezultat działania kwasu polimlekowego można obserwować j 6 tygodni po zabiegu a maksymalny efekt osiągany jest średnio po 3 miesiącach.

Efekty zabiegu utrzymują się przynajmniej 2 lata, gdyż  pomimo całkowitego rozpuszczenia się cząsteczek kwasu polimlekowego wyprodukowany kolagen utrzymuje się w skórze na długo.

Wskazania do zabiegu:

 • pacjenci z utratą objętości i jędrności skóry oraz bruzdami i zmarszczkami policzków, wynikającymi z procesów starzenia,
 • osoby z opadaniem skóry policzków wynikającym z szybkiego zmniejszenia masy ciała,
 • osoby z naturalnie szczupłą twarzą i zapadniętymi policzkami, które pragną zaokrąglić i wyłagodzić rysy twarzy,
 • pacjenci z bliznami, również potrądzikowymi,
 • osoby pragnące osiągać naturalne i stopniowo narastające efekty,
 • osoby chcące uniknąć stosowania wypełniaczy tkankowych (np. kwasu hialuronowego), ale mimo to osiągnąć efekt wzrostu objętości skóry.

Przeciwskazania do zabiegu z wykorzystaniem kwasu polimlekowego

 • czynny miejscowy stan zapalny lub zakażenie
 • bliznowce (keloidy), i blizny przerostowe w wywiadzie
 • choroby tkanki łącznej
 • ciąża , laktacja
 • czynna choroba autoimunologiczna
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności