ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

OPERACJA ZATOK SZCZĘKOWYCH

Operacja zatok szczękowych w przewlekłym zapaleniu zatoki szczękowej wymaga chirurgicznego otwarcia zatoki szczękowej i oczyszczeniu jej z patologicznych mas. Zabiegi operacji zatok szczękowych możemy podzielić na operacje endoskopowe oraz operacje z dostępu Caldwell Luca. Nieraz wskazany jest dostęp podwójny ( dostęp Caldwell Luca połączony z operacją endoskopową).
Operacja zatoki szczękowej z dostępu Caldwell Luca ze względu na rozwój chirurgii endoskopowej (patrz Endoskopowe operacje zatok)w ostatnim czasie jest wykonywany coraz rzadziej, niemniej w pewnych określonych przypadkach jest nadal niezastąpiony.

Wśród najczęściej wymienianych wskazań do operacji Caldwella-Luca wymienia się:

  • przewlekłe zmiany zapalne odzębowe ( torbiele, polipy) , znajdujące się w zachyłkach zębodołowych niedostępnych z dojścia przez nos
  • znajdujące się w zatoce szczękowej różnego rodzaju ciała obce
  • różnego rodzaju urazy, w tym najczęściej złamania masywu szczękowo-twarzowego
  • umożliwienie dostępu do innych przestrzeni jak dół skrzydłowo-podniebienny
  • masywny krwotok z nosa z koniecznością klipsowania t. szczękowej

O wykonaniu operacji zawsze decyduje lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowych badań obrazowych oraz wywiadzie z pacjentem. W niektórych przypadkach, operacja ta wykonywana jest wtedy gdy inne metody zawiodą np. leczenie farmakologiczne i inne.

Przebieg zabiegu
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przez dół nadkładkowy w przedsionku jamy ustnej dochodzi do otwarcia zatoki szczękowej, następnie lekarz oczyszcza zatokę ze zmian patologicznych, które zostają wysłane do badania histopatologicznego. W czasie zabiegu zakładane są szwy rozpuszczalne.
Operacja zatok szczękowych z dostępu Caldwell Luca to zabieg wykonywany w Chirurgii Jednego Dnia.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu stosuje się zimne okłady, przepłukiwania zatok,a w określonych przypadkach sterydy donosowe i/lub antybiotyk. Należy unikać silnego wydmuchiwania nosa. Po wypisaniu do domu kontynuowane są wszelkie zalecenia lekarza. Konieczne są również systematyczne kontrole lekarskie.

Lekarz prowadzący:
foto1
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności