ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

LAUP - LASEROWE LECZENIE BEZDECHU SENNEGO I CHRAPANIA

Uvulapalatoplastyka w leczeniu chrapania i bezdechu sennego.

Uvulopalatoplastyka UPP jest zabiegiem modelowania podniebienia miękkiego, znajdującym zastosowanie w leczeniu chrapania i bezdechu sennego. Wśród różnych metod leczenia, coraz większe znaczenie zyskują metody małoinwazyjne, które można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.
W Klinice Medest procedura ta przeprowadzana jest przy użyciu lasera SmaXel CO2 (Laser Assisted Uvulopalatoplasty, LAUP ). Lekarz za pomocą odpowiednio zogniskowanej plamki światła lasera dokonuje resekcji części języczka, części wiotkiej podniebienia i łuków podniebienno-gardłowych. Dodatkowo użycie bipolarnej elektrody, której końcówka wprowadzana jest kilkukrotnie na okres kilku sekund w tkanki podniebienia, pozwala na uzyskanie ich częściowej koagulacji i wytworzeniu wewnątrztkankowych, usztywniających podniebienie wiotkie blizn.

Uvulopalatoplastyka - zakres zabiegu

laup

Ten stosunkowo krótki zabieg lekarz przeprowadza w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji, a jego przebieg zwyczajnie bywa bezproblemowy.
Kilka dni po zabiegu trzeba liczyć się z pewnymi dolegliwościami bólowymi podczas połykania. Dolegliwości te przypominają nieco anginę. Okres trwania tych dolegliwości szacować można na 1-2 tygodnie, lecz jest to sprawa bardzo indywidualna.
Zabieg typu LAUP cechuje się dużą skutecznością- ustąpieniem bądź zmniejszeniem objawów chrapania, na poziomie nawet 80-90%.

Metody chirurgii bardziej inwazyjnej, wymagającej zazwyczaj znieczulenia ogólnego znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku pacjentów z bardzo nasilonymi objawami chrapania oraz ze średnia lub ciężką postacią bezdechów sennych. W tych przypadkach lekarz zaleca oprócz wycięcia nadmiaru tkanek podniebienia, także zwiększenie przestrzeni gardła środkowego poprzez usunięcie migdałków podniebiennych i plastykę łuków podniebiennych, za pomocą szwów. Taki zabieg nazywamy UPPP (uvulopalatopharyngoplastyka).

O wyborze rodzaju leczenia każdorazowo decyduje lekarz i jest ono poprzedzone dokładną analizą budowy anatomicznej pacjenta oraz badaniem polisomnograficznym. W niektórych przypadkach lekarz może wziąć pod uwagę preferencje pacjenta, chociażby odnośnie znieczulenia. Do zabiegu należy się zgłosić na czczo (6 godz. bez jedzenia i picia) z badaniami krwi (morfologia, układ krzepnięcia).

Lekarz prowadzący:
foto1
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności