ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

HYMENTOMIA

Błona dziewicza (łac. hymen) jest cienkim fałdem błony śluzowej zlokalizowanym w przedsionku pochwy oddzielającym go od jej wnętrza. Zbudowana jest z tkanki łącznej. Jej cechy anatomiczne są indywidualne, choć mogą zależeć m.in. od pewnych czynników wrodzonych, rasowych czy poziomu hormonów płciowych. Na ogół jednak ma kształt pierścieniowaty z rozciągliwym otworem usytuowanym w centralnej części, który umożliwia odpływ krwi miesiączkowej oraz śluzu z pochwy. W miarę dojrzewania kobiety zmienia się także wygląd błony dziewiczej oraz jej grubość, co ma związek ze wzrostem poziomu estrogenu w organizmie. Większość kobiet traci błonę dziewiczą na skutek odbycia stosunku seksualnego. Niekiedy jednak istnieją sytuacje, w których niezbędnym jest wykonanie procedury usunięcia błony dziewiczej – hymenotomii.


Hymenotomia, czyli usunięcie lub nacięcie błony dziewiczej to zabieg przeprowadzany jest na ogół w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.
Do zabiegu kwalifikowane są najczęściej dziewczęta cierpiące na zarośnięcie błony dziewiczej, które jest wrodzoną wadą pochwy dotyczącą, według oceny specjalistów, około 0,1% kobiet. Wada ta polega na zarośnięciu lub niewykształceniu naturalnych otworów istniejących w prawidłowo rozwiniętej błonie, co uniemożliwia odpływ śluzu z pochwy oraz krwi menstruacyjnej. Rezultatem tego może być rozwinięcie się krwiaka zastoinowego. Podstawowym objawem schorzenia jest nie występowanie menstruacji u nastolatki prawidłowo rozwiniętej płciowo. Dodatkowo mogą wystąpić pobolewania podbrzusza i trudności w defekacji.
Kolejną grupą kobiet, która decyduje się na zabieg hymenotomii, są panie borykające się z anormalnie grubą lub mocną błoną dziewiczą. Konsekwencją takiej przypadłości jest utrudnione, a nawet uniemożliwione współżycie seksualne. Penetracja, jeśli w ogóle jest możliwa, może powodować u kobiety duże dolegliwości bólowe, co powoduje unikanie przez partnerkę kontaktów seksualnych.

Na zabieg usunięcia lub nacięcia błony dziewiczej zgłaszają się również kobiety, które obawiają się bólu oraz krwawienia towarzyszącego defloracji do tego stopnia, że przekładają decyzję o rozpoczęciu współżycia seksualnego. Strach powoduje blokadę psychiczną i unikanie seksu z partnerem.

Lekarz prowadzący:
img 1
lek. med. Michał Skrzypulec
specjalista położnictwa i ginekologii
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności