ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

OSTRZYKIWANIE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ PĘCHERZA NADREAKTYWNEGO

Problem nietrzymania moczu dotyczy wg WHO 30% kobiet przed okresem menopauzy oraz 60% po menopauzie.  Zmiany poporodowe , zmiany hormonalne (w tym menopauza) w obrębie narządów kobiecych skutkują często kłopotami z mikcją.

Najczęstsze postacie to:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się podczas aktywności fizycznej, kichania, kaszlu czy śmiechu,
  • pęcherz nadreaktywny (overactive bladder, OAB) to częste i niekontrolowane parcie na mocz, które z czasem może doprowadzić do mimowolnego oddawania moczu

Pęcherz nadreaktywny szczególnie może być dokuczliwy w codziennym życiu.
Jest to wstydliwy temat dla wielu kobiet. Niektóre z nich do toalety chodzą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Wychodzenie z domu staje się wyzwaniem. Dłuższe zakupy planowane są tak, żeby w pobliżu znaleźć toaletę. Rodzi to trudności w normalnym funkcjonowaniem. Doskwiera to, także w sferze towarzyskiej, a także seksualnej.

Obecnie do dyspozycji mamy kilka metod leczenia:  farmakologiczną – czasem źle tolerowaną przez pacjentki, laseroterapię, oraz zabiegi cystoskopowe z wykorzystaniem botoksu.

Botoks (toksyna botulinowa) poraża nerwy odpowiedzialne za skurcze pęcherza oraz blokuje uczucie nagłego parcia na pęcherz w mózgu.
Zabieg nie jest bolesny i trwa około 15 minut.  Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym w asyście cytoskopu – kamery ukazującej wnętrze pęcherza. Lekarz ostrzykuje ściany pęcherza w 20-30 miejscach.
Ryzyko zabiegu jest minimalne – stan zapalny pęcherza, przemijający krwiomocz
Efekt utrzymuje się do 13 miesięcy.
W razie potrzeby, zabieg można powtarzać 
Przeciwwskazaniami do zabiegu są miesiączka, ciąża, karmienie piersią, stany zapalne układu moczowego, korzystanie z botoksu w ciągu 3 ostatnich miesięcy.

Lekarz prowadzący:
foto6
lek. med. Michał Skrzypulec
specjalista położnictwa i ginekologii
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności