Zespół relaksacji pochwy to nadmierne rozciągnięcie pochwy w wyniku osłabienia tkanek ściany pochwy i struktur ją otaczających. Jest skutkiem przebytych porodów, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, predyspozycji genetycznych i naturalnego procesu starzenia się. Zespół rozluźnienia pochwy może stanowić dla kobiety bardzo duży problem w kontaktach seksualnych. Kobieta staje się bardziej skrępowana, zawstydzona oraz znacznie spada jej satysfakcja z życia seksualnego. Po zabiegu laserowym doznania w trakcie stosunku płciowego ulegają znacznej poprawie - zarówno u pacjentki jak też u jej partnera. Poprawia się jakość i komfort życia. Najważniejsze, że zabieg zapobiega również możliwości pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu.
Wskazania do zabiegu:
- spadek napięcia i rozluźnienie pochwy spowodowane porodami lub procesów starzenia się,
- w przypadku wykonywania zabiegów u kobiet miesiączkujących zabiegi wykonywane są w pierwszej połowie cyklu (czyli po miesiączce).
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąż,
- choroba nowotworowa,
- infekcja pochwy,
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego,
- padaczka,
- choroby autoimmunologiczne,
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło (sulfonamidy, pochodne tetracykliny (zwłaszcza doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla cukrzyków, środki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), przeciwgrzybicza gryzeofulwina, leki przeciwarytmiczne – jak amiodaron, hormony – progesteron i estrogeny, leki przeciwpadaczkowe (fenytoina), cytostatyki (busulfan), antybiotyki chinolonowe (pefloksacyna),
- stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
- nieuregulowana cukrzyca.
Jak wygląda zabieg laserowego obkurczania i rewitalizacji pochwy:
Zabieg jest wykonywany przez przeszkolonego, certyfikowanego i doświadczonego lekarza. Polega on na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla pochwę oraz okolicę przedsionka pochwy. Do zabiegu wykorzystujemy laser CO2 , który penetrując tkanki, pobudza kolagen do obkurczenia się i tworzenia nowych włókien, co skutkuje ujędrnieniem i obkurczeniem pochwy.
Badania kliniczne wykazują, że jest to procedura bezpieczna i bezbolesna. Nie jest wymagana hospitalizacja ani znieczulenia.
Okres rekonwalescencji:
- Po zabiegu przez kilka dni może wystąpić przesięk surowiczy wymagający stosowania wkładek higienicznych.
- W niektórych przypadkach lekarz ginekolog zaleci stosowanie przez kilka dni globulek dopochwowych.
- Przez kilkanaście dni należy unikać stosunków płciowych
Kiedy nastąpi poprawa i czy efekt zabiegu jest trwały?
- W większości przypadków wystarcza jeden zabieg. U pacjentek ze znacznie nasilonymi objawami trzeba go powtórzyć po około 3 miesiącach.
- Efekt nie pojawia się od razu. Włókna kolagenowe muszą mieć czas na przebudowę. Pierwsze efekty odczuwane są po około 30 – 40 dniach. Są jednak pacjentki u których proces przebudowy trwa dłużej i efekt pojawia się dopiero po pół roku.
- U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest bardziej trwały i utrzymuje się wiele lat lub do kolejnego porodu, w czasie którego nastąpi ponowne rozciągnięcie włókien kolagenowych.
- U kobiet w wieku około – postmenopauzalnym trwałość efektu zależy od stosowania dodatkowej terapii (farmakologicznej i fizykoterapeutycznej).
Korzyści dla pacjentki:
- Metoda jest całkowicie nieinwazyjna – bez cięcia, szycia ani krwawienia.
- Zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu ginekologicznego.
- Rekonwalescencja jest bardzo szybka, bez konieczności stosowania leków przeciwbólowych i antybiotyków.
- Po zabiegu nie jest wymagane zwolnienie z pracy.
- Procedura jest bezbolesna.
- Metoda ma minimalne, prawie zerowe ryzyko powikłań.