Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że każda kobieta różni się pod względem wyglądu miejsc intymnych, a co za tym idzie, „idealny obraz” tych miejsc po prostu nie istnieje. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy wargi sromowe są na tyle duże, że utrudniają lub uniemożliwiają współżycie seksualnego, pływanie, jazdę na rowerze. Krępują cię publiczne miejsca takie jak basen czy plaża, gdzie trzeba pokazać się w stroju kąpielowym. Bywa, że czujesz się nieatrakcyjna, odsuwasz się od partnera w obawie przed jakimikolwiek uwagami na temat swojej budowy, unikasz seksu, pogarszają się wasze kontakty. Zdarza się też, że przerost warg sromowych skutkuje przykrymi podrażnieniami i otarciami newralgicznych miejsc, co odczuwasz dosłownie na każdym kroku…
Dlaczego wargi sromowe mają nieprawidłowe kształty?
Nie ma jednej zasadniczej odpowiedzi, dlaczego wargi sromowe miewają nieprawidłowe kształty. Ich deformacja może być wynikiem np. przebytego naturalnego porodu. Z kolei ich przerost (czyli tzw. hipertrofia) jest najczęściej spowodowany genetyką lub nadmiernym przybraniem wagi w krótkim czasie. W odwrotnej sytuacji (szybka utrata masy ciała) niekiedy mamy do czynienia z zanikiem warg sromowych (tzw. atrofią). Atrofia pojawia się również w wyniku naturalnych procesów
starzenia się, czyli zaniku tkanki tłuszczowej w okolicach intymnych. Są i panie z dysproporcjami lub asymetrią, np. prawa warga sromowa jest cząstkowa, podczas gdy lewa – przerośnięta Labioplastyka pozwoli na odzyskanie komfortu na co dzień i pewności siebie w kontaktach seksualnych. Sprawdź, jak przeprowadza się ten zabieg i kiedy warto go wykonać.
Wskazanie do zabiegu labioplastyki:
- Nadmierny przerost warg sromowych -zbyt duże wargi sromowe sąnarażone na otarcia od bielizny i spodni i mogą powstawać na nich rany, zwłaszcza w przypadku aktywnego tryby życia, np. uprawiania sportów. Sprzyjają one również rozwojowi infekcji intymnych)-Asymetria budowy i wielkości warg sromowych
- Dyskomfort w życiu seksualnym- z powodów estetycznych zabiegowi labioplastyki często poddają się panie, które przebyły np. ciężki poród lub doznały urazu, na którego skutek wargi sromowe sięrozciągnęły lub zniszczyły. Wygląd warg sromowych może ulec pogorszeniu również na skutek wielu innych czynników, np. piercingu, częstych infekcji, zaburzeń hormonalnych oraz kuracji lekami hormonalnymi.
Pamiętajmy ze każda kobieta ma prawo czuć się komfortowo podczas życia seksualnego i niejednokrotnie zabieg labioplastyki pozwala na pokonanie kompleksów i powrót do satysfakcjonującego życia intymnego.
Przeciwwskazania do zabiegu labioplastyki:
- Ciąża
- Miesiączka ( najlepiej zabieg labioplastyki wykonać tuż pozakończeniu krwawienia miesięcznego)
- Choroby nowotworowe
- Zaburzenia krzepnięcia
- Poważne choroby ginekologiczne
- Choroby tkanki łącznej mogące upośledzenie gojenie się ran
LABIOPLASTYKA LASEROWA
Obecnie zabiegi labioplastyki w pewnych przypadkach można wykonać przy użyciu nowoczesnego lasera Co2 Labioplastyka laserowa jest mało inwazyjną alternatywą dla zabiegu chirurgicznego, nie wymaga hospitalizacji, nie powoduje krwawienia dzięki procesowi koagulacji i zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn po zabiegowych. Po zabiegu wykonanym tą metodą pacjentka dochodzi do siebie znacznie szybciej niż po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Jednak w każdym przypadku indywidualnie o wyborze metody powinien zadecydować lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjentki i zebraniu szczegółowego wywiadu.
Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki?
Przed zabiegiem należy wykonać zlecone przez lekarza badania krwi, w tym badanie krzepliwości krwi, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego. Zaleca się również szczegółowe badania ginekologiczne, aby upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi
(np. kwas acetylosalicylowy). W zależności od metody i stopnia rozległości zabiegu może się on odbyć pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym (zwłaszcza w przypadku laseroterapii).
Zalecenia pozabiegowe:
Jak w przypadku każdego zabiegu, powikłaniem może być ból i przeczulica. Gojenie ran trwa zazwyczaj do 2 tygodni.
Krótkotrwałym powikłaniem może być opuchnięcie utrzymujące się do 6 tygodni po zabiegu- dobrze sprawdzają się wtedy chłodne okłady (tzw. cold pack) Po zabiegu należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, unikać współżycia do momentu zagojenia się ran i zejścia opuchlizny oraz prowadzić oszczędny tryb życia, unikając aktywności mogących podrażnić miejsca intymne. Należy uważać również przy siadaniu, nie siedzieć zbyt długo i nosić miękką, bawełnianą bieliznę oraz zrezygnować z obcisłych ubrań.