ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

OTOPLASTYKA – CHIRURGICZNA KOREKTA USZU

Odstające małżowiny uszne lub zaburzony ich kształt to kompleks  doroslych ludzi, ale także dzieci i ich rodziców.  Dzięki chirurgicznej korekcie  można skorygować odstające lub zbyt duże małżowiny, a także poprawić wygląd  uszu. Najczęściej operowane wady uszu to:

Odstające uszy - najczęstszy powód zgłaszania się pacjentów do zabiegu korekcji uszu, który oprócz wskazań estetycznych i psychologicznych nieraz łączy się się z zaburzonym odbiorem dźwieków- szczególnie gdy dotyczy tylko jednego ucha. W czasie zabiegu chirurg koryguje odstające małżowiny uszne, ale także modeluje małżowinę, by uzyskać proporcjonalny kształt.

Mikrocja - wada wrodzona, polegająca na braku lub niewykształceniu niektórych struktur ucha. Operacja polega na ukształtowaniu ucha z chrząstki żebrowej, aby zyskało wygląd możliwie najbardziej zbliżony do ucha drugiej strony. Może być ona przeprowadzona u dorosłych, a także dzieci powyżej ok 10 roku życia.

Guzek Darwina - zgrubienie w tylnej górnej części obrąbka małżowiny usznej. Szacuje się, że tę wadę wrodzoną ma ok. 10% populacji. Guzek Darwina nie pełni żadnej istotnej funkcji i jego usunięcie nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Jest najczęściej zauważany gdy towarzyszy odstawaniu małżowin usznych

Zwinięta małżowina uszna – wada związana z nieprawidłową budową małżowiny, która może zawijać się na zewnątrz lub do wewnątrz, w górnej części

Przebieg zabiegu:

Plastykę odstających małżowin możemy wykonać już u dzieci, w wieku ok 10 lat i starszych. Nie istnieje górna granica wiekowa, często operowani są pacjenci w wieku 30-40 lat.

Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, lub w przypadku małych dzieci, tzw. krótkim dożylnym w asyście anestezjologa.

Operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, a następnie ukszatłtowaniu chrząstki za pomocą  niewchłanialnych szwów po jej wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu. Na nacięcie za uchem zakładane są pojedyncze szwy skórne.

Po zabiegu zakładany jest opatrunek ochronny. W kolejnej dobie po przemyciu ran pacjent zakłada bawełnianą opaskę obejmującą całą małżowinę uszną, którą musi nosić non stop przez pierwszy miesiąc po operacji oraz w nocy w kolejnym miesiącu. Pozwala to utrzymać efekt zabiegu w trakcie prawidłowego tworzenia blizn w tkankach.

Po przebytym zabiegu uszy mogą być obrzęknięte i zasinione. Uciskowi chrząstki przez opaskę  często towarzyszy też ból, który wymaga pobierania leków przeciwbólowych w pierwszysm okresie po zabiegu. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach.

Szwy usuwane są zazwyczaj w 12-14 dobie po operacji.

Pacjenci często pytają o trwałość operacji – po prawidłowym stosowaniu się do zaleceń efekt jest stabilny o ile nie dojdzie do masywnego urazu ucha przez pociąganie, co zdarza się niezwykle rzadko.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: około 60 minut,

Wymagane badania: Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), EKG,

Znieczulenie: miejscowe,

Pobyt w klinice: 2 godz.,

Rekonwalescencja: ok. 7-10 dni,

Zdjęcie szwów: w 12-14 dobie, nieraz część szwów jest usuwana w 7-10 dobie przy zdjęciu szwów,

Przeciwwskazania: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża,

 

Lekarz prowadzący:
Urszula Wojciechowska Pawlik1
lek. Urszula Wojciechowska-Pawlik
lekarz specjalista otolaryngolog i medycyny estetycznej
 
medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności