Odstające uszy - najczęstszy powód zgłaszania się pacjentów do zabiegu korekcji uszu, który oprócz wskazań estetycznych i psychologicznych nieraz łączy się się z zaburzonym odbiorem dźwieków- szczególnie gdy dotyczy tylko jednego ucha. W czasie zabiegu chirurg koryguje odstające małżowiny uszne, ale także modeluje małżowinę, by uzyskać proporcjonalny kształt.
Mikrocja - wada wrodzona, polegająca na braku lub niewykształceniu niektórych struktur ucha. Operacja polega na ukształtowaniu ucha z chrząstki żebrowej, aby zyskało wygląd możliwie najbardziej zbliżony do ucha drugiej strony. Może być ona przeprowadzona u dorosłych, a także dzieci powyżej ok 10 roku życia.
Guzek Darwina - zgrubienie w tylnej górnej części obrąbka małżowiny usznej. Szacuje się, że tę wadę wrodzoną ma ok. 10% populacji. Guzek Darwina nie pełni żadnej istotnej funkcji i jego usunięcie nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Jest najczęściej zauważany gdy towarzyszy odstawaniu małżowin usznych
Zwinięta małżowina uszna – wada związana z nieprawidłową budową małżowiny, która może zawijać się na zewnątrz lub do wewnątrz, w górnej części
Przebieg zabiegu:
Plastykę odstających małżowin możemy wykonać już u dzieci, w wieku ok 10 lat i starszych. Nie istnieje górna granica wiekowa, często operowani są pacjenci w wieku 30-40 lat.
Zabieg operacyjny jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, lub w przypadku małych dzieci, tzw. krótkim dożylnym w asyście anestezjologa.
Operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, a następnie ukszatłtowaniu chrząstki za pomocą niewchłanialnych szwów po jej wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu. Na nacięcie za uchem zakładane są pojedyncze szwy skórne.
Po zabiegu zakładany jest opatrunek ochronny. W kolejnej dobie po przemyciu ran pacjent zakłada bawełnianą opaskę obejmującą całą małżowinę uszną, którą musi nosić non stop przez pierwszy miesiąc po operacji oraz w nocy w kolejnym miesiącu. Pozwala to utrzymać efekt zabiegu w trakcie prawidłowego tworzenia blizn w tkankach.
Po przebytym zabiegu uszy mogą być obrzęknięte i zasinione. Uciskowi chrząstki przez opaskę często towarzyszy też ból, który wymaga pobierania leków przeciwbólowych w pierwszysm okresie po zabiegu. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach.
Szwy usuwane są zazwyczaj w 12-14 dobie po operacji.
Pacjenci często pytają o trwałość operacji – po prawidłowym stosowaniu się do zaleceń efekt jest stabilny o ile nie dojdzie do masywnego urazu ucha przez pociąganie, co zdarza się niezwykle rzadko.
Ważne informacje:
Czas trwania zabiegu: około 60 minut,
Wymagane badania: Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), EKG,
Znieczulenie: miejscowe,
Pobyt w klinice: 2 godz.,
Rekonwalescencja: ok. 7-10 dni,
Zdjęcie szwów: w 12-14 dobie, nieraz część szwów jest usuwana w 7-10 dobie przy zdjęciu szwów,
Przeciwwskazania: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża,