HOLTER CIŚNIENIOWY
HOLTER CIŚNIENIOWY jest to nieco inny\e od pozostałych badanie holterowskie. W tym przypadku monitorowane jest ciśnienie tętnicze pacjenta. Urządzenie dokonuje wielu pomiarów, w tym także w nocy, kiedy pacjent śpi. Badanie służy do oceny poprawności leczenia farmakologicznego, wykrywania nadciśnienia tętniczego. Duża ilość pomiarów, brak zaangażowania pacjenta w fakt mierzenia ciśnienia eliminują tak zwany efekt białego fartucha a co za tym idzie prowadzenie niepotrzebnej farmakoterapii. Fakt wykonywania pomiarów w nocy, jest bardzo w wykrywaniu nierozpoznanego uprzednio nadciśnienia tętniczego. Badanie to jest również bardzo przydatne w wstępnym podejrzeniu obturacyjnego bezdechu sennego.
Przeprowadzenie badania HOLTER nie jest w żaden sposób szkodliwe dla pacjenta. Na klatkę piersiową naklejane są elektrody jednorazowe, które w przypadku odklejenia lub potrzeby kąpieli można wymienić. Do elektrod podpinane są przewody, poprzez które urządzenie monitorujące rejestruje w sposób ciągły zapis EKG osoby badanej. Urządzenie rejestrujące umieszczane jest na tułowiu osoby badanej w specjalnej torebce i przypinane do ciała paskami. Po zakończonym badaniu zapis zostaje zczytany i poddany analizie komputerowej a następnie ocenie lekarskiej.
Szanowny Pacjencie pragnę zwrócić uwagę, że w przypadku badania holterowskiego ważne jest wykonanie poprawne jego wszystkich elementów to jest:
- Technicznie prawidłowe wykonanie badania.
- Prawidłowo, starannie przeprowadzona analiza komputerowa i lekarska przez odpowiednio wykwalifikowanego lekarza.
- Interpretacja badania przez lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu i diagnozowaniu zaburzeń rytmu serca.
Pacjencie jeśli jesteś zmęczony otrzymywaniem badań holterowskich z których nic nie wynika zachęcam zdecydowanie do wyboru opcji: „badanie plus wizyta”, a najlepiej odbycie konsultacji Kardiologicznej przed badaniem w celu prawidłowego określenia stosownego badania oraz czasu jego trwania.
Lekarze prowadzący: