STYMULATORY TKANKOWE
Ujędrnianie skóry to obecnie jeden z najczęstszych zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Łączy w sobie zrównoważone podejście do chęci zatrzymania oznak upływu wieku i jednocześnie uzyskania maksymalnie naturalnego efektu. Starzenie się skóry to proces dynamiczny, na który składa się szereg czynników wewnątrz i zewnątrzpochodnych (czytaj więcej w artykule „starzenie się skóry”), prowadzących do zmniejszenia integralności struktury skóry właściwej i degradacji kolagenu. Kolagen stanowi główną macierz podporową dla zdrowej skóry i warunkuje zachowanie jej jędrności i elastyczności. Z wiekiem dochodzi do zmniejszenia i fragmentacji włókien kolagenowych, co widzimy na skórze jako zmarszczki, wiotkość skóry i atrofia (stopniowe ścieńczenie skóry właściwej). Zmiany te pogorszają nasz wygląd, a co za tym idzie, samopoczucie psychiczne. Ujędrnianie skóry stało się zatem jednym z największych wyzwań dla współczesnej medycyny estetycznej, a firmy farmaceutyczne prześcigają się w wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych preparatów i urządzeń służących stymulacji fibroblastów i produkcji kolagenu oraz składników macierzy pozakomórkowej. W Klinice Medest stawiamy na naturalne i zrównoważone podejście do piękna i medycyny estetycznej, stąd kładziemy duży nacisk na zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych:
- osocze bogatopłytkowe,
- fibryna bogatopłytkowa,
- mezoterapia wykorzystująca stymulatory tkankowe takie jak polinukleotydy, oligopeptydy, hydroksyapatyt wapnia, kwas hialuronowy nieusieciowany, kompleksy aminokwasów polikaprolakton, nukleotydy, atelokolagen, kwas polimlekowy,
- zabiegi z użyciem energii świetlnej lasera CO2,
- zabiegi z użyciem plazmy, zabiegi wykorzystujące własny tłuszcz i komórki macierzyste (lipotransfer).
Wszystkie te zabiegi łączy jedna cecha: zdolność do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Różnorodność substancji czynnych stwarza szerokie możliwości zastosowania i doboru preparatu do różnych problemów skóry. Biostymulatory tkankowe możemy zastosować w celu ujędrnienia i nawilżenia skóry, w celu wypełnienia zmarszczek, modelowania twarzy, zagęszczenia i odbudowy objętości, redukcji blizn. Każdy zabieg prowadzi do kontrolowanej odpowiedzi zapalnej czego efektem jest powstanie nowego kolagenu (neokolagenoza). Cały proces neokolagenozy trwa od 2-4 tygodni, stąd efekty pojawiają się stopniowo i są naturalne. Kolejne zabiegi (najczęściej 3-4 zabiegów co 3 tygodnie) podtrzymują biostymulację tkankową i zwiększają długotrwałe zagęszczenie skóry.
Zastosowanie produktów stymulujących produkcję kolagenu oraz terapie łączone stanowią obecnie najbardziej pożądaną przez pacjentki i pacjentów koncepcję w medycynie estetycznej, stawiającej przede wszystkim na naturalność i na poprawę jakości skóry.