BOTOKS (TOKSYNA BOTULINOWA)
Botoks jest to substancja, która hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w płytce motorycznej i inne cholinergiczne synapsy poprzez zahamowanie wydzielania acetylocholiny , co w rezultacie prowadzi do osłabienia mięśni lub zahamowania funkcji organów docelowych. Dlatego toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie w medycynie m.in.:
- w leczeniu dystonii szyjnej,
- leczeniu nadpotliwości,
- w tzw. nadreaktywności pęcherza moczowego,
- w spastyczności krtani,
- korekcie zeza,
- w medycynie estetycznej.
Opisano 7 serotypów toksyny botulinowej od A do G. W celach terapeutycznych stosowana jest głównie toksyna botulinowa A. Po jej podaniu pierwszy efekt jej działania może być zauważalny już po 24-48, niemniej u większości jest to 4-5 dzień, a po 14 dniach efekt działania jest maksymalny. Po ok 3-4 miesiącach toksyna jest rozkładana przez proteazy i powraca prawidłowe przekaźnictwo nerwowe, zaś w przypadku leczenia nadpotliwości efekt działania jest dłuższy tj. 6-12 m-cy. Jedną z cech toksyny botulinowej jest fakt, że działa on jedynie w obrębie tych mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy inne mięśnie funkcjonują jak dotychczas.
Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej
W medycynie estetycznej w zależności od celu terapii efektem działania toksyny botulinowej może być:
- rozluźnienie i wygładzenie rysów twarzy w kontekście zabiegów likwidacji zmarszczek lub,
- modelowania twarzy,
- kontrolowana regulacja napięcia mięśni stosowana w zabiegach unoszenia brwi,
- korekty nosa,
- leczenia migreny,
- bruksizmu,
- ograniczenia nadmiernego działania gruczołów potowych podczas leczenia nadpotliwości.
Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę. Ból związany z zabiegiem jest minimalny i z tego też względu zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Czas zabiegu ok 15 minut, a bezpośrednio po nim pacjent może podjąć zwykłą aktywność życiową.
Skutki uboczne botoksu
Do najczęściej niepożądanych skutków należy zaliczyć tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Czasami botoks może oddziaływać na sąsiadujące mięśnie i powodować przemijające osłabienie ich pracy. Wyjątkowo może dojść do niewielkiego lecz odwracalnego objawu opadania powieki i brwi, trwającego przez okres 1 do 2 tygodni. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwały ból głowy.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu pacjent przez 4 godziny nie powinien się schylać i kłaść oraz przez tydzień po zabiegu korzystać z sauny lub basenu.