ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

LARYNGOLOG

SKRZYWIENIE PRZEGRODY NOSOWEJ

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli nos na dwa przewody nosowe, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długościu dorosłego. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

12310522 573764032777121 5785395520635491759 n

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, lub wynik urazu związanego z porodem. Dziecko, które przecisnęło się przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu.

Leczenie
Jeśli źle oodychasz nosem, nie możesz wziąć pełnego oddechu, masz przewlekły katar, chrapiesz, śpisz z otwartmi ustami, często "chorujesz na zatoki lub gardło", gorzej słyszysz lub dokuczają Ci szumy uszne powinieneś zgłosić się do specjalisty laryngologa, który w kompleksowym badaniu oceni stan Twojej przegrody nosowej i w razie potrzeby skieruje do leczenia operacyjnego- septoplastyki.

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności