ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

LARYNGOLOG

ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO U DZIECI

Objawy zapalenia ucha środkowego:

Ból ucha, niepokój, gorączka, płacz, brak apetytu, wyciek treści ropnej z ucha, nieraz podbarwionej krwią, wymioty, a u starszych dzieci niedosłuch lub uczucie pełności w uchu, to objawy, które powinny zaniepokoić rodziców, gdyż są to najczęstsze objawy ostrego zapalenia ucha środkowego. Większość dzieci przynajmniej raz w życiu choruje na ostre zapalenie ucha środkowego, a u dzieci „skłonnych do zapaleń uszu” mogą one nawracać
Szczyt zachorowań przypada między 6 a 18 miesiącem życia, a po 7.r.ż. częstość zachorowań wyraźnie spada.

Co to jest i jakie są przyczyny ostrego zapalenia ucha środkowego?

Ostre zapalenie ucha środkowego jest to proces zapalny obejmujący błonę śluzową i struktury ucha środkowego, który rozwija się nagle, najczęściej jako zakażenie wstępujące z części nosowej gardła poprzez trąbkę słuchową. Sprzyjają temu wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych i najczęściej poprzedza je nieżyt nosa i katar. Jest to związane z różnicą w budowie anatomicznej i czynnościowej trąbki słuchowej w wieku dziecięcym. Inne czynniki, które mogą wpływać na częstość zachorowań to: niedojrzały układ immunologiczny, uczęszczanie do żłobków, wady twarzoczaszki, zaburzenia odporności, brak karmienia piersią, alergia, przerost migdałka gardłowego.

Child with earache, toddler girl portrait ear pain concept. Kid with medical problems.

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Przede wszystkim należy dziecku poddać leki p/ bólowe, a jeśli dolegliwości utrzymują się do następnego dnia, konieczna jest wizyta u specjalisty laryngologa. U dzieci młodszych, poniżej 2 r.ż. i jeśli występują objawy ogólne takie jak gorączka >39st C, wymioty, biegunka, należy zgłosić się do lekarza tego samego dnia.

Badanie laryngologiczne:


Diagnoza jest stawiana na podstawie dobrze zebranego wywiadu i pełnego badania laryngologicznego. Za pomocą otoskopu lekarz może zaobserwować w początkowej fazie przekrwienie błony bębenkowej, następnie jej uwypuklenie, a gdy dojdzie do perforacji treść ropną w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Leczenie:

U dzieci z ostrym zapaleniem ucha środkowego występuje duża tendencja do samoistnego ustępowania objawów, stąd nieraz lekarz zaleci „czujna obserwację”
oraz podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W razie braku samoistnej poprawy lub u dzieci poniżej 6 m-ca życia, z wysoką gorączką, w złym stanie ogólnym, z wyciekiem ropnym z ucha lub u dzieci z grupy zwiększonego ryzyka, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego:

U większości dzieci ostre zapalenie ucha środkowego cofa się bez powikłań i trwałych następstw, nawet jeśli doszło do perforacji błony bębenkowej. Jednak u części dzieci po zapaleniu może utrzymywać się w uchu środkowym wysięk, powodujący czasowy niedosłuch. Jeśli wysięk utrzymuje się ponad 3 m-ce mówimy o wysiękowym zapaleniu ucha środkowego.

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności