ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

LARYNGOLOG

UZALEŻNIENIE OD KROPLI OBKURCZAJĄCYCH DO NOSA

Kto z nas chociaż raz w życiu nie miał kataru i uczucia blokady nosa? Nie można oddychać nosem, nie można zasnąć, w nocy budzi nas brak oddechu, nie czujemy zapachów, smaku, nos nas boli od ciągłego wycierania kataru- wtedy najczęściej sięgamy po ogólnodostępne w aptekach krople obkurczające do nosa bez recepty (zawierających Xylometazolinę lub Oxymetazolinę). Działają one szybko i łagodzą niemiłe objawy zatkania nosa, do tego w pewien sposób przeciwdziałają zatkaniu ujść zatok przynosowych i rozwinięciu się zapalenia zatok. Niestety oprócz tych niewątpliwych korzyści, musimy jednak pamiętać, że nadużywanie tych kropli do nosa i stosowanie ich dłużej niż 5-7 dni u dorosłych i 3-5 dni u dzieci, może skończyć się uzależnieniem. Szczególnie często w praktyce laryngologicznej zdarza się to u osób, które oprócz zwykłego przeziębienia mają niezdiagnozowany problem skrzywionej przegrody nosowej, alergii bądź przewlekłego zapalenia zatok z polipami. U tych osób po 7 dniach kataru nos jest nadal zblokowany i sięgają one po krople obkurczające coraz częściej i w sposób przewlekły. Dodatkowo u osób uzależnionych od kropel do nosa błona śluzowa staje się podrażniona, przesuszona i bardziej podatna na zakażenia, wrażenie zatkanego nosa zaczyna towarzyszyć non stop, a z czasem mogą pojawić się także inne przewlekłe problemy takie jak bóle głowy, problemy z zaśnięciem, a nawet przewlekłe zaburzenia węchu. Czasami obserwuje się też śladowe krwawienie, a skrzepy i strupy dodatkowo obturują światło przewodów nosowych.

krople

W jaki sposób działają krople obkurczające?

Zawarte w kroplach obkurczających xylometazolina i oxymetazolina działają obkurczająco na naczyńka błony śluzowej, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku, chwilowego udrożnienia nosa oraz zahamowania wodnistej wydzieliny z nosa. Jednak przy zbyt długim lub intensywnym stosowaniu tych środków nasz organizm przyzwyczaja się i przestaje samodzielnie podtrzymywać napięcie naczyń nosa, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej nosa. W efekcie dochodzi do wtórnego, przewlekłego przerostu błony śluzowej małżowin nosowych i stosowanie kropli staje się koniecznością, aby pozbyć się uczucia zatkania.

Jak rozpoznać uzależnienie od kropel do nosa?

Przede wszystkim, symptomem, który powinien nas zaniepokoić jestkonieczność coraz częstszego stosowania kropel do nosa, orazpoczucie strachu braku kropli obkurczających „pod ręką”.

Jak stosować krople do nosa, żeby nie dopuścić do uzależnienia?

Krople obkurczające do nosa możemy stosować tylko na początku infekcji kataralnej zgodnie z ulotką i nigdy dłużej niż 5-7 dni. Istotna jest także częstotliwość. Krople do nosa dla dzieci mogą być stosowane od 3 do 5 dni. Po tym czasie, jeśli problem blokady nosa nie zniknął konieczna jest wizyta u laryngologa, który po wykonaniu rynoskopii (badaniu nosa), a w niektórych przypadkach badaniu endoskopowym nosa, stwierdzi czy u podłoża problemu nie leżą zmiany anatomiczne (skrzywiona przegroda nosa, przerost małżowin nosowych dolnych bądź środkowych, polipy nosa, guz przewodu nosowego), bądź alergia. W przypadku zmian anatomicznych niezbędny jest zabieg operacyjny (w zależności od problemu: septoplastyka, mukotomia, konchoplastyka, FESS, polipectomia), w przypadku podejrzenia alergii, laryngolog zasugeruje wizytę u alergologa, a jeśli problem dotyczy tylko psychicznego uzależnienia od kropli, lekarz podpowie, jak wyjść z tego błędnego koła, które niestety może mieć dla naszego zdrowia bardzo niekorzystne skutki.

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności