ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

Co to jest stymulator serca?

Stymulator serca jest urządzeniem elektronicznym służącym do stymulacji serca. Jego zadaniem jest utrzymywanie rytmu serca powyżej pewnej zadanej wartości. Stymulator serca składa się z układu elektronicznego i baterii.  Aby stymulator serca mógł działać wymaga elektrod implantowanych do serca. Stymulator serca jest wielkości paczki zapałek, umieszcza się go najczęściej po skórą w okolicy lewego ramienia. Do serca, drogą naczyń krwionośnych implantuję się elektrody, które łączy się z stymulatorem. Stymulator oraz podłączone do niego elektrody to tak zwany układ stymulujący.

 stymulator1.jpg

 

 

 

 Zdjęcie poglądowe pokazujące wielkość stymulatora serca. Pierwszy od prawej to stymulator serca. Urządzenie większe obok to kardiowerter-defibrylator.

Jak działa stymulator serca i w jakim celu się go implantuje?

Aby zrozumieć, czym jest stymulator serca i jak działa musimy najpierw zrozumieć, dlaczego nasze serce „bije”

Impulsem do skurczu serca jest rozchodzące się po sercu pobudzenie elektryczne. W zdrowym sercu miejscem powstawania takiego impulsu jest węzeł zatokowy położony w prawym przedsionku serca. Impuls wytworzony w węźle zatokowym przechodzi z komórki na komórkę ostatecznie obejmując całą mięśniówkę przedsionków- jest to tak zwana fala depolaryzacji. Pobudzone falą depolaryzacji komórki mięśnia sercowego kurczą się- tak dochodzi do skurczu przedsionków serca, a co za tym idzie do przepompowania znajdującej się w nich krwi.

Rozchodząca się po przedsionkach fala depolaryzacji dociera również do węzła przedsionkowo-komorowego, skąd impuls elektryczny za pośrednictwem tak zwanego układu przewodzącego jest przewodzony do mięśnia sercowego budującego komory serca. Analogicznie jak w przedsionkach powstałą w ten sposób fala depolaryzacji doprowadza do skurczu komór serca, a co za tym idzie wypompowania zgromadzonej w nich krwi.

Stymulator serca jest protezą źle działającego układu generującego i przewodzącego impulsy elektryczne w sercu. Podobnie jak wszczepia się ludziom protezy np. stawu kolanowego czy biodrowego w przypadku ich dysfunkcji, tak w przypadku wadliwego działania układu przewodzącego w sercu wszczepia się jego protezę, którą jest stymulator serca.

 stymulator

 

 

Dwujamowy stymulator serca, w zdjęciu klatki piersiowej

Stymulator serca jest umieszczony w okolicy lewego ramienia (prawa, górna strona zdjęcia)

Od stymulatora biegną dwie elektrody- na zdjęciu białe cienkie linie

Jedna z elektro kończy się w prawym przedsionku serca

Druga schodzi niżej i skręca na lewo (na zdjęciu w prawo) wchodzi do prawej komory serca

Czy stymulator serca i rozrusznik to to samo?

Tak w potocznej mowie stymulator serca bywa przez pacjentów i lekarzy nazywany rozrusznikiem. W mojej opinii nazwa nieco mało elegancka i prowadząca do powstania wielu mitów związanych z stymulatorami, ich pracą oraz celem w jakim się je implantuje.

Chciałem również odpowiedzieć na często w brew pozorom zadawane przez Pacjentów pytanie:

Czy jak mi wszczepią rozrusznik serca to będę mogła/mógł spokojnie umrzeć bądź czy obudzę się w grobie, bo on będzie nadal działał?

Otóż, tak z stymulatorem serca i to doskonale działającym umieramy. Jeśli nadejdzie ten czas, a funkcje organizmu się wyczerpią to po prostu umieramy. Stymulator serca generując impulsy nie jest w stanie tego zmienić, serce po prostu przestaje na impulsy odpowiadać. Stymulator serca nie przedłuży naszej agonii. Nie ma też potrzeby, aby go wyłączać po śmierci Pacjenta.

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności