ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

DIETETYK

NADCIŚNIENIE

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób układu sercowo-naczyniowego. Według statystyk, choroby z tej grupy są główną przyczyną zgonów w Polsce. Mówi się o tym, że co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta w wieku średnim nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują na nadciśnienie.

Choroba ta rozwija się powoli, początkowo nie dając żadnych symptomów. Objawy (szum w uszach, bóle i zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, bezsenność, ogólne osłabienie) pojawiają się niestety dopiero wtedy, gdy ciśnienie krwi jest już bardzo wysokie.

Przyczyną nadciśnienia najczęściej jest nadwaga i otyłość. Po zrzuceniu dodatkowych kilogramów ciśnienie może się obniżyć lub ustabilizować. Utrata 10 kilogramów może pomóc obniżyć ciśnienie  aż o 20-30 mmHg. Z pomocą dietetyka taki efekt jest osiągalny w ciągu 3 do 6 miesięcy.

Dieta przy nadciśnieniu powinna polegać przede wszystkim na wykluczeniu soli i zwiększeniu podaży warzyw i owoców. Powinno się też zamienić białe pieczywo, białe makarony i drobnoziarniste kasze na produkty z pełnego przemiału. Spożywać należy mleko i jego przetwory (z ograniczeniem produktów pełnotłustych) oraz orzechy. Nie zapominajmy tez o rybach – tłuste mięsa nie są wskazane, natomiast w przypadku ryb, im tłustsze, tym lepsze.

nadcisnienie

Ważna jest także aktywność fizyczna (powinna wynosić przynajmniej pół godziny dziennie). Ograniczyć należy spożycie alkoholu oraz zaprzestać palenia tytoniu.

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności