ul. Strzelecka 3, Opole 608 57 66 99 rejestracja@klinikamedest.pl Wt - Pt 10:00 - 18:00

POLISOMNOGRAFIA - BADANIE SNU I BEZDECHU SENNEGO

Na czym polega polisomnografia? Jakie są wskazania do jej wykonania?


Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Badany musi spać całą noc podłączony do aparatury. Czujniki rejestrują między innymi fale mózgowe (elektroencefalogram, czyli EEG), ruchy gałek ocznych (elektrookulogram) oraz napięcie mięśni. Parametry te pozwalają na obiektywne stwierdzenie, czy badany śpi i w której fazie snu się znajduje, a także na wykrycie typowych dla zespołu bezdechu sennego tzw. mikroprzebudzeń, czyli trwających od kilku do kilkunastu sekund przebudzeń, z których chory nie zdaje sobie sprawy. Ponadto czujniki rejestrują ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, przepływ powietrza przez usta i nos, występowanie oraz nasilenie chrapania, a także utlenowanie krwi (na podstawie oceny odsetka hemoglobiny związanej z tlenem) i EKG.

Niedogodności związane z badaniem wynikają z tego, że badany musi spać podłączony do licznych czujników. Aparat jest zaprojektowany tak, by czujniki jak najmniej przeszkadzały choremu, ale np. wyjście do toalety w nocy wiąże się z koniecznością odłączenia aparatury. Pełna polisomnografia wymaga hospitalizacji 1-dniowej.

Poligrafia to uproszczona wersja polisomnografii. Badanie to nie obejmuje oceny EEG, elektrookulogramu i napięcia mięśni, zwykle jednak wystarcza do ustalenia właściwego rozpoznania i nie wymaga hospitalizacji. Aparat do poligrafii pacjent sam zakłada w domu, a badanie jest wykonywane we własnym łóżku, co bardzo zwiększa komfort pacjenta i wiarygodność badania. Rano pacjent zdejmuje urządzenie , a następnie lekarz na podstawie informacji zapisanych podczas badania stawia diagnozę.

Wskazania do badania snu:

  • chrapanie,
  • bezdech senny,
  • częste wybudzenia w nocy,
  • niespokojny sen - "rzucanie się" w nocy,
  • nykturia - czyli częste oddawanie moczu w nocy,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • poranne bóle głowy,
  • senność z w ciągu dnia,
  • zmęczenie w ciągu dnia - mimo przespanej nocy.


Polisomnografia (badanie snu) - jak się przygotować?
W dniu badania należy zrezygnować ze spożywania mocnej kawy, herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę, teinę, alkohol lub inne substancje pobudzające, gdyż może utrudnić to zaśnięcie. Nie należy także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem). W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (np. psychotropowych, uspokajających, przeciwdepresyjnych) lub środków zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem. Żeby badanie było wiarygodne należy zapewnić sobie przynajmniej 8 godzinny odpoczynek.

medycyna estetyczna

home01   ul. Strzelecka 3, Opole

open  Wt - Pt 10:00 - 18:00

Nasza strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie zgodnie z obowiązującymi regulacjami i przepisami prawa. Więcej przeczytasz na stronie Polityka prywatności